S přírodou ke zdraví

   Čas strávený na čerstvém vzduchu je pro naše tělo stejně důležitý, jako například běžná potrava či voda." Tento výrok jsem nedávno někde četl. Opravdu je pro nás tak nutné trávit čas někde v přírodě? A k čemu nám to vlastně je, zvlášť v dnešní době...?

Pokud se podíváme do historie, zjistíme, že naši předci mnohem méně trpěli na lehká onemocnění, než my dnes. Myslím si, že i v tomto můžeme hledat souvislost s pohybem. Naše babičky a dědečkové nejezdili do práce autem, nejezdili výtahem do třetího patra, netrávili hodiny denně u počítače. Trávili mnohem více času na čerstvém vzduchu. Ať už tím, že pracovali na svých polích, anebo jen tím, že chodili po lesích a sbírali houby. Zkrátka, příroda byla jejich "druhým" domovem. V dnešní době jsme často zahlceni městem, starostmi a povinnostmi, že na náš "druhý" domov často úplně zapomínáme.

    V dnešní době lidé často hledají nějaký způsob, jak se bránit před nákazou novým typem koronaviru. Internet nabízí spoustu řešení. Od užívání všemožných uměle vytvořených vitaminových tablet, až po "zaručené" rady světových odborníků, které se tak často mezi sebou vylučují. Člověk musí pečlivě vybírat a třídit zdroje, odkud čerpá informace. Avšak je jedna rada, která zaznívá napříč celým světem, a na které se shoduje řada lékařů i epidemiologů. Ta rada zní - zůstat fit, být v pohybu. Já bych ovšem tuto radu trochu více zobecnil, a tak by zněla asi takto: "Zůstaňme spjati s přírodou". Ve světle různých jiných doporučení, je tahle rada poněkud nudná a obyčejná. Ale jsem přesvědčen, že právě v její jednoduchosti je velká účinnost.

   Podle vědců v boji proti koronaviru jsou velmi účinné vitaminy C a D. I v tomto nám jde sama příroda naproti. Vždyť vitamin D je všude kolem nás, když je jasná obloha a Slunce nás ohřívá svými paprsky. Jen je nutné tyto paprsky přijmout na čerstvém vzduchu. Za oknem u televize ho naše tělo přijmout nedokáže. A vitamin C bezpečně najdeme ve většině ovocných plodů nebo zeleniny. Stačí třeba jen zaběhnout do lesa, nasbírat pár borůvek, lesních jahod nebo malin. Rozhodně z nich získáme větší dávku vitaminu, které naše tělo využije, než z nějaké tablety.

   A v neposlední řadě, má příroda na nás ještě jeden blahodárný účinek, pomáhá nám být "psychicky zdraví". Dokáže nás uklidnit, psychicky vyrovnat, usmířit i například nás samotné se sebou. Nabízí nám nekonečné možnosti objevování, poznávání, nádherných scenérií. A přitom stačí tak málo, jen na chvíli opustit pohodlí velkoměsta. Čechy, Morava i Slezsko jsou plné kvetoucích luk, voňavých lesů a velkých řek i malých potůčků, ve kterých je tak příjemné letní osvěžení. A pak naše hory, kopce a rozhledny, které nám často nabízejí tak kouzelné obrázky, jaké bychom si snad ani sami jinak neuměli představit.

   Příroda je tady pro nás. Má obrovskou moc, kterou si možná ani neumíme představit. Nechme se jí unést. Zkusme nežít vedle přírody, ale s přírodou.

 

© 2019 Zpět k přírodě. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky